יום ראשון, 30 במאי 2010

חם, שטוח וצפוף - חלק 1

הנטיה הטבעית שלי היא להתעלם מהתהליכים הגדולים שרחוקים ממני, ולהתמקד במה שאני יכולה לעשות מלמטה, במו עצמי. זה גם מסיבות פרקטיות, וגם כדי לרסן קצת את החרדה הטבעית שלי. אבל מידי פעם צריך לראות גם את התמונה הגדולה ולו רק כדי לגזור ממנה את הפינה הקטנה שלי.


הספר "חם שטוח וצפוף" של תומס פרידמן, בעל טור עניני חוץ בניו יורק טיימס, נותן מבט כולל על התהליכים שסובבים אותנו. מסביר למה אנחנו צריכים חשיבה חדשה לגמרי, לתקופה החדשה לגמרי שאנחנו בפתח שלה.

פוקח עיניים, מנוסח בצורה בהירה ומטריד עד מאוד.החלק הראשון של הספר מתאר את הבעיות שיש לנו.
המקום שבו אנחנו נמצאים: חם, שטוח וצפוף.

כל תפיסות הפוסט-משהו לא רלוונטיות. היום שלושה תהליכים נפרדים מתלכדים ויוצרים תקופה חדשה לגמרי.

צפוף - אוכלוסיית העולם גדלה במהירות. ב1800 היתה לונדון העיר הגדולה בעולם, עם מיליון תושבים. היום יש יותר מ300 ערים כאלה, ו14 ערי ענק של 10 מיליון, כשעד 2015 צופים שיהיו 26 ערי ענק אלה. עד אמצע המאה האומדנים האופטימים ביותר צופים גידול מ6.7 מיליארד ל9 מיליארד - 40-45%, רוב הצמיחה כנראה באיזורים שפחות מסוגלות לשאת אותה, מה שיזין אי יציבות וקיצוניות.

שטוח - מגרש המשחקים הכלכלי שוטח כך שיותר אנשים יכולים לשחק בכלכלה הגלובלית דרך המחשבים, האינטרנט, והפצת תוכן אישי. משווקים מקומיים הפכנו לשוק עולמי, כשכל אחד יכול למכור, לקנות ולשתף פעולה במשחק הקפיטליסטי. מיליונים מתקדמים אל המעמד הבינוני, ושואפים לממש את החלום האמריקאי: בית, מכונית, מוצרי חשמל, משחק הצרכנות הגדול. כך שכל מה שאנחנו מכירים לגבי צריכת משאבי טבע, צריכת אנרגיה, וזבל יצטבר בקנה מידה ענק.

חם - עם המהפכה התעשייתית התחיל מעבר מכוח ידני, כלי עבודה ובעלי חיים, לשימוש בדלקי מאובנים הפולטים פחמן דו חמצני לצרכי מאור, חום, עבודה מכאנית, כוח הנעה וחשמל שנותן את כל הנ"ל. התהליך המשיך למהפכה בתחבורה, ומעבר לשימוש במכוניות. התיעוש קידם את העיור, העיור הוליד את הפירוור, וכך צמחה תרבות המכוניות והכבישים שהתחילה באמריקה ואומצה כמודל במדינות רבות. שימוש מואץ בכלי תחבורה. בירוא יערות. גידול בקנה מידה ענק של בעלי חיים. שימוש במטמנות פסולת מוצקה. כל אלה פולטים גזי חממה, ומביאים לעיבוי ה"שמיכה" של גזי החממה שבאטמוספרה, כך שהטמפרטורה בעולם הולכת ועולה. ההבדל בין עידן חם לעידן קרח הוא 5-6 מעלות בטמפרטורה העולמית הממוצעת. נכון להיום היתה עליה של 0.8 מעלות צלזיוס.

ההתלכדות של חם שטוח וצפוף דוחפת 5 בעיות גדולות אל מעבר לנקודת המפנה:
  • היצע וביקוש של אנרגיה ומשאבי טבע.

  • רודנות נפט.

  • שינוי אקלים.

  • דלות אנרגיה.

  • אובדן המגוון הביולוגי.היצע וביקוש אנרגיה: כששטוח פגש צפוף הרבה יותר אנשים משפרים את רמת חייהם, הרבה יותר מהר. השאיפה של תושבי מדינות מתפתחות לאמץ את המודל האמריקני על יסוד של אנרגיה מזהמת, מגמדת את המאמצים לחסוך בנורות חשמל או את ההישג של 2% אנרגיה שמופקת משמש ורוח. אנחנו יותר מידי בני אדם ומשתמשים ביותר מידי דברים. כל היבטי תרבות השפע (בניה, צרכנות, תחבורה, טיסות תיירות) גדלים בסדרי גודל עם הצטרפות השווקים החדשים בהודו, סין, רוסיה , דרום אמריקה, ויגדלו אף יותר כשיתעשרו יותר. הצמיחה המהירה מחלצת מיליונים מעוני, והם עוברים מחיי כפר לחיי מעמד ביניים עירוניים. מיליונים נוספים עומדים אחריהם בתור, ואחריהם עוד וכולם מחכים לתורם. ההשפעה על האנרגיה, על המזון ועל משאבי הטבע מדהימה. הביקוש לאנרגיה ומשאבי טבע עולה בהתמדה. הדלק לכל זה כבר לא זול ובלתי מזיק כפי שחשבו בעבר. הדלק יותר ויותר יקר, יותר ויותר רעיל מבחינה פוליטית, אקלימית ואקולוגית. חצינו קו. הביקוש לדלק ומחצבים - פלדה, אלומיוניום וכו' - עולה, המחיר עולה, ההיצע יורד, פחות משתלם לגדל שטחי מזון והם הופכים לשטחי גידול דלק צמחי, מוצרי המכולת מתייקרים. יותר אנשים אוכלים בשר. שנים של סיבסודים עימעמו את האפקט, אבל היום כל הבלמים נפרצו והתמונה מתבהרת. המודל לפיתוח הוא עדיין המודל מבזבז המשאבים המוכר. גם באמריקה המירוץ לא נעצר: הבתים גדולים יותר ויותר, הגאדג'טים רבים יותר, האנרגיה הנצרכת גדולה מידי. ובעולם שטוח לא ניתן להעתיק את השיטה הזאת בקנה המידה של סין והודו בלי להסב לכדור הארץ נזק בל יתוקן.

רודנות נפט: התמכרותנו לנפט משנה את המערכת הבינלאומית: עוזרת לחזק את זן האיסלאם הקיצוני, הבלתי סובלני, האנטי מודרני, האנטי מערבי ביותר שמופץ ע"י הסעודים בכל העולם. מסייעת לממן את סיכולן של מגמות דמוקרטיות ברוסיה, באמריקה הלטינית ועוד - ככל שמחיר הנפט יורד מואץ קצב החירות במדינות הנפט, וההיפך. אין צורך לטרוח בבניית משק, השכלת אזרחים, יצרניות, יעילות. יש נפט באדמה ויש מי שמשלם עליו הון. גורמת להתנפלות עולמית על הנפט המוציאה ממדינות את הגרוע ביותר - העלמת עין מדיכוי נשים, או משותפות עם משטרים רצחניים, העיקר שימשיכו לשלוח לנו נפט. מממנת את צבאות הטרור של אויבינו שמועברים בצינורות "צדקה" מתוחכמים.
ההתמכרות שלנו לנפט עושה את כדור הארץ חם יותר, את רודני הנפט חזקים יותר, את האויר מזוהם יותר, את העניים עניים יותר, את המדינות הדמוקרטיות חלשות יותר, ואת הטרוריסטים הקיצונים עשירים יותר. רק אם נוכל להקטין את הביקוש העולמי לגז ונפט נוכל לנשום לרווחה.


שינוי אקלים: העליה בטמפרטורה המוצעת מביאה להשתוללות של האקלים. פחמן דו חמצני נשאר באטמוספרה למשך כמה אלפי שנים, כך שהתוצאות רק ילכו ויצטברו ככל שעוד ועוד פחמן דו חמצני יוזרם. אנחנו נכנסים לתקופה שהשפעתנו על האקלים ועל המערכות הטבעיות של הארץ יכולות להיעשות בלתי הפיכות ובלתי ניתנות לטיפול. זה לא התחממות ממוצעת חמודה, שיהיה טיפה יותר חם. זה התחרפנות גלובלית, הקצנה של תופעות קיצוניות: שטפונות, בצורות, הוריקן, הפשרת קרח, עלה במפלס מי הים - והכל בקנה מידה מקראי - שישפיעו על אפשרות המחיה בהמון מקומות יישוב. זה יכול לקרות בהדרגה, וזה יכול לקפוץ פתאום, כך שלא נוכל להשלות את עצמנו שיש עוד זמן. האתגר של תקופתנו הוא לטפל במה שהוא בלתי נמנע, ולהימנע ממה שיהיה בלתי ניתן לטיפול. לא משנה עד כמה המצב גרוע, והוא גרוע, הוא יכול להיות גרוע יותר וגרוע פחות. יש הבדל בין עליה של מעלה אחת לחמש, יש הבדל בין עליה של 60 ס"מ בגובה פני הים או 3 מטרים. זה עלול להרוג עשרה מיליון וזה מאה מיליון.


דלות אנרגיה: נגישות לחשמל היא בעלת חשיבות מכרעת להשתתפות במשחק.ל 1.6 מיליארד אין גישה לחשמל ובעקבות זה לטכנולוגיה, והם נשארים מאחור. זה משפיע על השכלה, על תקשורת, על מים נקיים, על בריאות, על שיתוף פעולה בינלאומי, על חדשנות. זה כבר לא מותרות. זו היכולת להסתגל או לא להסתגל לשינוי אקלים. זה מגביל את היכולת לשגשג במקום שלך ומעודד הגירה נוספת לערים. זה מתכון לחוסר יציבות, דיכוי של האנשים הכי פגיעים, וחוסר יכולת למצות את הפוטנציאל שלהם לטובת כולנו.


מגוון ביולוגי: ההשטחה והצפיפות של העולם דוחפת את הפיתוח הכלכלי, המסחר, בניית הכבישים, שימוש במשאבי טבע, דייג יתר, זחילה אורבנית, בקצב המכלה שטחים פתוחים, שוניות אלמוגים, יערות טרופיים, מערער מערכות אקולוגיות, עושק נהרות ומכחיד מינים בכל רחבי כדור הארץ בקצב חסר תקדים. חצי מהיערות הטרופים נעלמו לבלי שוב. 90% מהדגים הטורפים נעלמו. 20% מהאלמוגים אינם ועוד 20% בסכנה. מינים נעלמים בקצב מהיר פי אלף מן הרגיל. מה משמעות העובדה שבני האדם גורמים לתהליך בטבע להתרחש בקצב מהיר פי אלף?כמה תרופות טבעיות, חומרים תעשיתיים, תובנות ביולוגיות, כמה יופי צרוף, וכמה חלקים מרשת מורכבת של חיים שאנו בקושי מבינים אובדים לנו יום יום? דמיינו עולם בלי מגוון ביולוגי, ערום מצמחים ובעלי חיים. מבחינה ביולוגית יהיה כמעט בלתי אפשרי לחיות בו: מערכות אקולוגיות טבעיות מספקות מים מתוקים, מסננות מזהמים מהנחלים, מעשירות את הקרקע, מספקות שטחי רביה לדגה, מונעות סחיפה של הקרקע, חוצצות בין יישובי אדם לסערות ואסונות טבע, מגנות על חרקים המאביקים יבולים, סופגות פחמן דו חמצני מהאטמוספרה. המגוון הביולוגי עוזר לנו לחיות, עוזר לנו להסתגל לשינויים, מספק את חומרי הגלם הדרושים לנו על מנת להסתגל לשינויים. על כוכב לכת מת אי אפשר לקבל אקלים בריא וציויליזציה בריאה. האקלים שלנו מושפע ישירות מבריאותן של המערכות הטבעיות שלנו.
אנחנו המבול. אנחנו האסטרואיד. היכחדויות הן בלתי הפיכות. אנו המין היחיד ברשת החיים ששום צמח או בעל חיים אינו תלוי בו להישרדותו - אבל אנחנו תלויים ברשת החיים הזאת להישרדות שלנו. אנחנו זקוקים לרשת ההישרדות, והיא משגשגת רק כשהמערכת כולה פועלת בהרמוניה. ככל שנשמיד יותר מהמערכות הטבעיות, כך נצטרך למלא את מקומן ולנסות לווסת הכל בעצמנו. יש לנו סיכוי לעשות זאת יותר טוב מהטבע? אין כבר אחר כך. אחר כך הוא כשהדברים לא יהיו עוד, כשלעולם לא נוכל לשוב ולעשותם. אחר כך זה מאוחר מידי.


מה שלום הדיכאון שלכם?
אני הולכת לקרוא את החלק השני...

אין תגובות: